Fogalomtár

Iránytű üzemmódban az óra az Északi mágneses sarkot mutatja. Más megjelenítési módok is elérhetők, például a Földrajzi Északi-sark vagy az azimut.

A világ földrajzi térképén a függőleges vonalak (meridiánok) a Földrajzi Északi-sark (gN) felé tartanak, így jelezve annak irányát. A hagyományos iránytű tűje – amely gyakran piros – az Északi mágneses sarkot (mN) jelzi. A két irány (gN és mN) közötti szöget (α) nevezzük mágneses elhajlásnak. Ennek megfelelően a mágneses elhajlás értéke függ attól, hogy a Föld mely pontján tartózkodunk.

Emellett az Északi mágneses sark folyamatosan változik. Ezért a mágneses elhajlás értéke a dátumtól is függ. Ha a mágneses elhajlás (hely és dátum szempontjából) helyes értéke van megadva – akár automatikusan, akár manuálisan (a beállítás folyamatát lásd a „T-Touch” részben) –, a(z) T-Touch Connect Solar percmutatója a Földrajzi Északi-sark (gN) felé mutat. Ha a mágneses elhajlás nullára van állítva, az óra az Északi mágneses sark (mN) felé mutat.

A mágneses elhajlás értékei és dátumai topográfiai térképeken megtalálhatók, vagy az interneten elérhető speciális szoftvercsomagokban is kikereshetők.

Keresés a világ bármely pontjára: www.ngdc.noaa.gov/geomag/calculators/magcalc.shtml

Pontosság: ± 8°

Lépték: 1°

1. megjegyzés:

Az északi irány legpontosabb meghatározásához tartsa az órát a lehető legvízszintesebb helyzetben.

2. megjegyzés:

Egyéb iránytűkhöz hasonlóan az iránytű funkció nem használható fém- vagy mágneses tárgy közelében, és lehetőség szerint szabadtéren használandó. Ha kétségei vannak, kalibrálja újra az iránytűt.